Ο Διονύσης Σαββόπουλος με την ορχήστρα και την χορωδία των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη στο ιστορικό Ζωγράφειο της Κωνσταντινούπολης

Τα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη και το ιστορικό Σχολείο της Κωνσταντινούπολης Ζωγράφειο διοργάνωσαν μία μοναδική συναυλία με τη συμμετοχή του τραγουδοποιού Διονύση Σαββόπουλου, τον οποίο συνόδευσε η ορχήστρα και η χορωδία των Εκπαιδευτηρίων καθώς και η χορωδία του Ζωγράφειου, την Κυριακή, 11 Απριλίου 2010, στην αίθουσα τελετών του ιστορικού σχολείου Ζωγράφειο στην Κωνσταντινούπολη.

Την εκδήλωση τίμησε με την υψηλή παρουσία του η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότητα ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος.

Ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος, μετά το τέλος της εκδήλωσης, μίλησε για το πολύπλευρο έργο του πολύμουσου Δ. Σαββόπουλου, τονίζοντας ότι

» … τα έργα του είναι διαποτισμένα με πολλή ανθρωπιά, με πολλή ευθύνη έναντι της ιστορίας του Γένους και της σημερινής πραγματικότητός του, με πολλή ευαισθησία διά την αγωνίαν και τους προβληματισμούς των νέων, με πολλή Ρωμιοσύνη».

Ο Πατριάρχης δεν παρέλειψε να αναφερθεί στους μαθητές των Εκπαιδευτηρίων, λέγοντας:

«Ευχαριστούμε τα παιδιά των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, που μαζί με τα παιδιά μας του Ζωγραφείου, σαν χερουβείμ με σχολικές ποδιές, ανοίξανε απόψε τα φτερά τους, τα στόματα και τις καρδιές τους, και μαζί με τον μεγάλο δάσκαλο μας ανέβασαν σε υψηλές σφαίρες συγκινήσεων και αισθητικής απολαύσεως. Μύρισε άνοιξι απόψε εις το Ζωγράφειον. Έαρ γλυκύτατον, παράλληλον προς το έαρ της Αναστάσεως του Χριστού και την φυσικήν άνοιξι του ξανθού Απρίλη. Να έλθετε ξανά! Τα νιάτα της εναπομεινάσης Ομογενείας χρειάζονται την παρουσία σας! Όλοι την χρειαζόμεθα! Η Πόλις την χρειάζεται! Άλλωστε εδώ δεν είσθε ξένοι! Η Κωνσταντινούπολις είναι πάντοτε η Αγία Σιών του Γένους – δηλαδή το πατρικό σπίτι όλων μας!»

Στην εκδήλωση χαιρετισμό απηύθυναν ο Διευθυντής του Ζωγραφείου κ. Ιωάννης Δεμιρτζόγλου, η Πρόεδρος των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη κ. Αικατερίνη Μαντουλίδου και η Γενική Διευθύντρια των Εκπαιδευτηρίων κ. Άσπα Χασιώτη, η οποία είχε την έμπνευση και οργάνωση της εκδήλωσης.

Στην εκδήλωση παρέστησαν ο Γενικός Πρόξενος της Ελλάδος κ. Βασίλειος Μπορνόβας, η ειδική Γραμματέας Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας κ. Θάλεια Δραγώνα, ομογενείς της Πόλης και επισκέπτες από την Ελλάδα.

Επίσης, ο Κυβερνητικός Εκπρόσωπος κ. Γιώργος Πεταλωτής, παραβρέθηκε στη γενική πρόβα, όπου συνομίλησε με το Διονύση Σαββόπουλο και συνεχάρη τόσο το Ζωγράφειο Σχολείο όσο και τα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη για την πρωτοβουλία τους .

Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε με επιτυχία το Μάρτιο του 2009 στη Θεσσαλονίκη με αφορμή τον εορτασμό των 30 χρόνων δημιουργίας και προσφοράς στην εκπαίδευση των Εκπαιδευτηρίων. Η συναυλία αυτή αποδεικνύει την αγάπη του κορυφαίου Έλληνα τροβαδούρου, Διονύση Σαββόπουλου, για την παιδεία και τον Ελληνισμό της Κωνσταντινούπολης. Αποτελεί προσφορά στην ομογένεια και ελάχιστο δείγμα τιμής στο ιστορικό Ζωγράφειο, που εδώ και 117 χρόνια μεταλαμπαδεύει την ελληνική παιδεία και τον πολιτισμό στα ελληνόπουλα της Πόλης.

Το Πόστερ για την εκδήλωση

Savopoulos-PosterZogr

Βίντεο από την εκδήλωση

Χαιρετισμός της Προέδρου των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη κ. Αικατερίνης Μαντουλίδου ακολουθούμενος από μουσική και τραγούδια με τον Διονύση Σαββόπουλο και την συνοδεία της ορχήστρας και χορωδίας των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη καθώς και της χορωδίας του Ζωγράφειου Λυκείου.

Μουσική και τραγούδια με τον Διονύση Σαββόπουλο και την συνοδεία της ορχήστρας και χορωδίας των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη καθώς και της χορωδίας του Ζωγράφειου Λυκείου.

Χαιρετισμός της Αυτού Θειοτάτης Παναγιότητας Οικουμενικού Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίου.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση

sav7